11.5.09

Coco Chanel No 5 İstanbul kokuyor

Chanel No 5'i hiç kullanmadım sevgili günlük. Ama bu parfüm kendi efsanesini yaratan cinsten. Sarışın ilah Marilyn Monroe'nun parfümle ilgili sözleri hangi erkeğin aklından çıkmıştır ki: "Bir erkekle sevişirken üstünüzde olması gereken tek şey!"

Chanel No 5'in 88. yıl dönümü geçtiğimiz birkaç gün önce kutlandı. Kutlama yeni bir reklam filmiyle taçlandırıldı. Parfümün daha önceki yüzleri, yani efsanevi kadınlar Nichole Kidman ve Catherine Deneuve'ün yerini, Amelie'nin çocuk yüzlü yıldızı Audrey Tautou aldı. Parfümün yeni reklamını da Amelie'den tanıdığımız Jean Pierre Jeunet çekti. İki buçuk dakika süren reklam filminin konusu Tatou'nun Paris'ten İstanbul'a Orient Express'le yaptığı yolculukla başlıyor. Bu tren yolculuğu sırasında karanlıkta bir erkekle karşılaşıyor ve bu erkek onu kokusundan tanıyarak Haydarpaşa Garı'nda buluyor. Ama reklam filmindeki sahneler hakikaten insanı etkiliyor. Hele de Tutou, kompartımanda yatarken duvara ışıkların dansının yansıması ve Tatou ile aşığının Haydarpaşa Garı'nda sarılmaları (Coco Chanel'in logosu gibi) insanı resmen büyülüyor. Bu büyülü manzaraya İstanbul'un da eklenmesi, "yeme de yanında yat" gibi bir durum oluşturuyor. İnsanda İstanbul sevdasını ve egzotizmini kabartıyor.

Chanel'e 40 yaş üstü parfümü derler, Kidman ve Deneuve'den de anlayacağımız gibi. Ama bu sefer bu deyiş de yerle bir edildi. Bu parfüm her yaşta Monroe gibi hissetmek isteyenlere! Yeni yaşın kutlu olsun Chanel No 5!

Chanel No 5 ile ilgili küçük detaylar:

* Reklam filminde, Tatou ile birlikte ABD'li ünlü manken Travis Davenport rol alıyor. Davenport'u Polo Ralph Lauren reklamlarından anımsadığımı itiraf ediyorum!
* Reklam filminin bir bölümü geçen sene İstanbul'da 250 kişilik bir ekiple birlikte çekilmiş.
* Reklam filmi Oscarlı "A Very Long Engagement" filminden esinlenilmiş.
* Chanel'in istatistiklerine göre parfüm 6 saniyede 1 satılıyormuş! Parfümün 100 ml'si 200 TL civarında. Beni sayılara bulaştırmayın lütfen.
* Parfümün içeriğinde neroli-aldehit, yasemin, sandal ağacı, ylang ylang, gül ve vanilya varmış.
* Coco Chanel No 5'in hikayesini bilmiyenlere ufak bir hizmet: Coco hanım, Ernest Beaux adlı parfüm uzmanına kendisi için bir parfüm üretmesini istiyor. Yıl 1921. Beaux da onun için 21 parfüm hazırlıyor ve hepsine birer sayı veriyor. Coco hanım, 5 numaralı parfüm şişesini seçmiş. Coco hanımın uğurlu sayısı 5. İşte Chanel No 5 böyle doğuyor.
* Coco hanım parfümü şöyle tanımlıyor: Ben kadınlara yapay bir parfüm vermek istedim. Elbise gibi, biri tarafından yapılmış. Parfüm deyince aklıma gül bahçesi ya da leylak tarlası gelmiyor. Aklıma bir kompoziyson geliyor. (İlginç!)
* Şu ara kulislerde parfümün reklamı değil, Tatou'nun ne kadar para kazandığı konuşuluyormuş. Kidman, 3,7 milyon dolar almıştı. Ondan az olacağı kesin. Eee tecrübeyle orantılı!

B.B.

4 yorum:

 1. çok mutluyum ki klasik doğu sentezinden esinlenip, Türkiye'yi arap kültürüyle sentezleyip, dansözler ve sokaklarda halı yıkayan teyzeler göstermemişler. canım İstanbul'u gerçek ihtişamı ve büyüleyici güzelliğiyle gösterip bir de bana iice özlettiler iimi:(

  YanıtlaSil
 2. Hani böyle birileri cici boğazlardan ballandıra ballandıra söz edince canımız çeker ya... "olsa da yesek" cinsinden.

  Durduk yerde canım chanel no: 5 çekti. Olsa da sürsek Norma jean gibi.

  YanıtlaSil
 3. aychulus'cum, audrey'in kayıp nisanlı filminden esinlenmisler reklam filmini çekerken... B.B. videoyu göndermese haberim olmayacaktı bu güzel reklam filminden.
  noni'cim benim de canım istanbul cekti :)

  YanıtlaSil
 4. Ben Marilyn Monroe'nun sözünü biraz farklı biliyorum. Hatırımda kaldığı kadarıyla rahmetliye sağlığında densiz biri soruyor "Gece yatarken üstünüzde ne bulunur?" gibisinden. Kendisi de "Chanel 5" deyiveriyor... Zeki kadındı vesselam...
  Bülent

  YanıtlaSil